AYDINLATMA ANSİKLOPEDİSİ

KONU BAŞLIKLARI

 

-Ortamın iyi aydınlatılmasının önemi: Göz sağlığımız için bulunduğumuz mekanların en doğru şekilde aydınlatılması büyük önem taşır. Doğru aydınlatılmış bir ortam göz sağlımızı korurken aynı zamanda yarattığı doğru hislerle ruh sağlığımızı ve verimliliğimizi de korur. Yanlış aydınlatılan ortamlarda uzun süre zaman geçirmek gözde kuruluğuna, baş ağrısına, göz yorgunluklarına ve hatta görme kayıplarına bile neden olmaktadır.

 

Işık Türleri ve Stilleri Önce ışıklar hakkında biraz bilgi edinip, sonra farklı aydınlatmalara geçebilirsiniz.
Tavan armatürleri – Bunlar genellikle tavana ekli, aşağı doğru oldukça geniş bir alana ışık yayarlar.
Avize – Avizeler tavana asılıdır ve ışık odağı aşağı doğrudur. Sarkan avizelerden yayılan ışık genellikle ışık şovu gibi dökülür.
Portatifler – Bu terim genellikle kolayca taşınabilir çok çeşitli aydınlatmalar için kullanılır. Örneğin, masa lambaları portatiftir.
Parça aydınlatma – Bu ışıklar idareli ve amacı göz önünde bulundurularak kullanılır. Bunlar belirli alanları vurgulamak için görev ışıkları şeklinde çalışır. Kolayca ayarlanabilir ve doğru etkiyi verecek şekilde ayarlanması gerekir.
Gömme ışıklar – Yeni evlerde sıkça kullanılır. Özellikle mutfak tezgahı gibi alanları aydınlatma da kullanılabilir. Ortama daha modern bir görünüm verir.
Aplik – Bu ışıklar duvara monte edilir. Işığı aşağı veya yukarı verecek şekilde dizayn edilir.
Tavan penceresi – Evin içinde sıcak doğal ışık kullanın. Filtreleme ile evin içine aşağı doğru güneş ışığı getirin. Açıkçası yapay aydınlatmalar pahalıdır ve doğal aydınlatma yararlıdır.
Dış aydınlatma – Oluşturduğunuz iç dekorasyonunuzu tamamlayacak şekilde çalışması gerekir. İyi bir dış aydınlatma, evin dışarıdan görüntüsünü gerçekten etkileyici yapabilir. Bu yüzden dış aydınlatmaya karar vermeden önce iyi düşünün.
Tüm seçenekleri dikkate alarak, evinizde iyi bir atmosfer yaratacak, ihtiyaçlarınız doğrultusunda aydınlatma seçmeniz uygundur. Floresan, halojen ve yeni enerji tasarruflu ampullerden seçebilirsiniz.
İşlevsellik – Biraz pahalı olabilir ama işlevsellik gerçekten büyük bir nimettir.

 

Ortam Aydınlatması

 

Ortam aydınlatması gizli bir ışık kaynağıdır. Çok az sayıda gölgeler yaratır. Odanın her yerini eşit derecede aydınlatma eğilimindedir. Japon kağıt fenerler ve duvar aplikler ortam için her yere eşit miktarda ışık yayarlar. Geçici ortam efektleri için normal aydınlatma ile bölgesel aydınlatmalar kullanın.
Ortam aydınlatmasının amacı, ışığın tüm odaya yayılmasını sağlamak ve ışık seviyesini ayarlamaktır. Aydınlatma düzeni oluşturmaya başlayacağımız ilk yer burasıdır. Ortam aydınlatması da bir bütün olarak aydınlatma düzeni içerisinde bulabilirsiniz. Ama bizim amacımız ortam aydınlatma kaynaklarından bahsetmektir. Işık kaynakları genellikle tavandan gelir, ancak bazen lambaderler ile hile yapabilirsiniz. Tavandan gelen ışık kaynakları, tam aydınlatma, gömme spot ışık, avize veya birden fazla minik ışığın birleşimi olabilir. Tavan aydınlatmasındaki küçük ışıklar birlikte çalışır.
Tavandan aydınlatmalarda ucuz ve düşük watt değerindeki akkor ampulleri kullanın. Alternatif olarak kompakt floresan ampuller üreticiler tarafından geliştirilmiş ve akkor ampullere göre daha tasarruflu hale gelmiştir. Ancak floresan lambalar itici görüntüsü herkes tarafından bilinir. Üreticilerin bu konuda sürekli geliştirme çalışmaları vardır. Ortam aydınlatması pratik ve cafcaflı olmalıdır.

 

Vurgu Aydınlatma

 

Vurgu aydınlatması odanın bir bölgesine dikkati çeker. Bu yöntem; iç tasarım, nesne veya mimari özelliği aydınlatır. Vurgu aydınlatmasını uygulamak ve sadece istenen bölgeye odaklamak için bir ampul ve doğrudan bir kalkan gerekir. Halojen spot ve gölgeli masa lambaları vurgu aydınlatma sağlar.
Vurgu aydınlatmasında asıl amaç, odada görsel bir ayrım sağlamaktır. Aplikler vurgu aydınlatmasına verilecek en iyi örnektir. Bir odada ikincil ışık, ortam ışık düzeyine göre üç ile beş katı daha az parlak olmalıdır. Masa, zemin lambaları ve duvar aplikleri bulunmaktadır. Yemek odasında avize yerine birden fazla duvar apliği ışık sağlayabilir.  Vitrin veya tabloların aydınlatılması diğer kullanım alanıdır. Mutlaka bir sanat eseri bulundurmanız gerekmez, evinizde vurgulamak istediğiniz güzel bir bölüm varsa burayı aydınlatabilirsiniz. Öncelikle spot halojen lambalar olmak üzere, masa lambaları ve duvar apliklerinde sık sık yüksek watt akkor ampuller kullanılır.

 

Görev Aydınlatma

 

İç tasarımda kullanılan aydınlatma diğer bir türdür.  Aydınlatma stratejisi; okuma, yemek ve dikiş gibi günlük faaliyetlerimizi gerçekleştirdiğimiz bir alanı vurgulayarak pratik bir aydınlatma sağlar. Etkin görev aydınlatması, gözde zorlanmayı engeller ve yaşamsal faaliyetlerin performansına yardımcı olur. Özellikle mutfak, iç tasarıma görev aydınlatmasını dahil etmek için iyi bir yerdir. Görev ışık kaynakları mütevazi olmalı ve parlamayı önlemeli.
Aydınlatmayı tamamlamak için görev aydınlatmanın olması zorunludur. Birincil ışık sağlar ve ortam ışığına göre 10 kat daha parlak olabilir. Çalışma alanlarını ortam seviyesinin üstünde aydınlatmak için kullanılır. Eski dönemlerde görev aydınlatmanın olmayışının yarattığı eksiklik, şimdi yerini belirgin bir bölüme bırakmıştır. Atalarımız bir odada tek bir ampulle tüm çalışmalarını gerçekleştirirken, şimdi sonsuz seçenekler oluşmuştur. Artık sadece masa lambası değil, mutfak veya ofiste gerçekleştirilen özel görevlere uygun aydınlatmalar kullanılmaktadır. Oturma odasında çok farklı bir iş yapabilir veya yatak odasında kitap okuyabilirsiniz. Ayrıca görev aydınlatması, göz yorgunluğunu önlemeye yardımcı olur. Mutfakta kullanımı oldukça yararlıdır, çünkü belirli görevlerin gerçekleştirildiği bölgelere gölgeler düşmektedir. Halojen ışıklar ideal temiz ve berrak ışık üretmektedir. Halojen lambaların eksisi ise, çabuk ısınıp, ortamı ısıtması ve uzun çalışmalarda bu ışık altında terlemeye sebep olmasıdır. Görev aydınlatma, en ideal şekilde konumlandırılmalıdır.
Görev aydınlatma, etkin vurgu aydınlatması ile güzel etkiler oluşturmak için birleştirilebilir. 

 

Dış Aydınlatma

 

Peyzaj aydınlatması evinizi güvenli tutacak ve güzel gösterecektir. İnsanlar hayatlarının bir bölümünü açık oturma yerlerinde geçirmeye başladı; bu nedenle dış aydınlatma, iç aydınlatma ile aynı derecede önem taşımaktadır. Vurgu ve görev aydınlatmaları, tüm açık hava aydınlatma planı içinde belirli bir amaca hizmet etmektedir. Girişteki geçitin aydınlatılması, başlamak için harika bir yer. Girişin aydınlatılması konuklara kolaylık sağlayacağı gibi güvenlik içinde önemlidir. 
Güvenlik önlemlerinin alınması için ortamın iyi aydınlatılması gerekir. Bahçedeki birçok ışık hareket sensörlü olmalıdır, yani sadece hareket algılandığında çalışmalıdır. Böylece enerji tasarrufu yapmış olursunuz. Bu tür ışıklar, gerektiğinde kapatılabilir. Bahçede otururken çok fazla ışık istemiyorsanız kapatabilirsiniz. 
Bahçenizdeki belirli özellikleri aydınlatma ile vurgulayabilirsiniz. Küçük ağaçlar, büyük ağaçların arkasındaki avlu ve yerdeki çiçekler aydınlatılabilir. Giriş yolundaki zemine aydınlatma uygulayabilirsiniz.
Samimi bir ortam yaratmak için mum ışığı hissi ekleyin. Aşırı ışık yorucudur. Aydınlatmanız ay ışığının taklidi olabilir. Gün ışığı ile şarj olabilen düşük voltajlı aydınlatmalar seçebilirsiniz

 

Doğal Işık

 

Tabi ki iç tasarım aydınlatması doğal bir ışık olmadan hiçbir zaman tamam olmayacaktır. Odanın konumu, güneşten günün farklı zamanlarında yararlanmak için düzenlenebilir. Bu tip dışarıdan gelen aydınlatmalara kinetik aydınlatma denir. Doğal aydınlatma mevsim ve havadan etkilenir. Voltajı ayarlanabilen suni bir ışık kaynağı ile odanın aydınlatması dengelenebilir.
Birçok ev sahibi, evinin aydınlık ve havadar olup olmadığı konusunda sorularla karşılaşır. Yüksek bir evde bol doğal ışık, evi daha çekici bir hale getirir. Evin güneş görmesi arzu edilir. İnşaatçılar ve mimarlar yeni bir inşaatı, maksimum gün ışığı alacak şekilde uygular. Çünkü insanlar masa başında, kapalı alanlarda saatlerce zaman geçiriyorlar. Gün ışığı ile temas ve açık hava çalışanları daha verimli hale getirir. Eğer doğal ışık varsa, elektrikten tasarruf yapabilirsiniz. Doğal ışığı daha iyi kullanabilmek için perdeleri açın. Güneş doğrudan ya da dolaylı olarak odaya geliyorsa, farklı tonlarda ve kalınlıklarda perdeler ile gelen ışık yönetilebilir. Eğer yeterince gün ışığı almayan bir kapalı mekandaysanız, ışığı yansıtıcı en iyi renk beyazı duvarlarınıza uygulayın.

 

Aydınlatma hesaplamaları

 

Uygun aydınlatmayı nasıl elde edebilirsiniz?

 

Aslında ihtiyacınız olan ışık miktarını hesaplamak için kanıtlanmış bir formül vardır. 
Formülü: Oda Boy x Genişlik x 1,5  Watt = Oda için ihtiyacınız olan ışık miktarı
Örneğin; 12 x 16 metrelik salon için 12 x 16 x 1.5 = 288 watt uygundur. Bu oda için beş adet 60 wattlık ampul kullanarak oluşturulmuş bir avize yeterli ışık sağlayacaktır. Görev aydınlatma veya mutfak gibi çalışma alanları için sadece 2,5 ile odanın boyutlarını çarpın.
Yukarıdaki hesaplamalara göre aydınlatılmış bir odaya 7 adet duvar apliği ekleyebilirsiniz.
Avizenin genişliğini belirlemek için odanın boyutlarından faydalanılır. Örneğin, 12x16 metrelik bir odada 12 +16 = 28-inç çapında avize kullanılabilir. 1 inç = 2,54 santimetre

 

Koridoru aydınlatmanın en iyi yolu nedir?

 

Tavan yüksekliğine bağlı olarak 8 ya da 10 adet gömme veya yarı gömme tavan armatürleri kullanılabilir.
Normalde yemek odası için 100 watt ışık yeterlidir.

 

Banyo aydınlatmasının en iyi yolu nedir?

 

Banyolarda genellikle tek noktadan çıkan ışık kaynakları vardır. Fakat bir sorun vardır. Sorun aynaya baktığımızda yüzümüzü göremememizdir. Aydınlatma ihtiyacı hissedersiniz. Aynanın üstüne yukarıdan aşağı doğru vurgu aydınlatması ekleyin.

 

Doğal Aydınlatma Temelleri

 

Burada yer alan temel bilgiler eviniz için doğru karar vermenize yardımcı olacak.
Doğal aydınlatma odaya sıcaklık, parlaklık ve hayat getirecektir. Yanlış doğal aydınlatma elektrik tüketimini, maliyeti arttırır ve çevresel sorunlara neden olur. Eviniz için doğru seçim yapmak için karar verirken aşağıdaki yönergeleri kullanın.
Boyut - Eve çok fazla gün ışığı girmesi, aynı zamanda çok fazla ısı girmesine yol açacağından, rahatsız edici olabilir, kendinizi serada gibi hissedebilirsiniz.
Yerleşim 1– Güneşin hangi açıdan geldiğini dikkate almazsak sıcak bir ortamda yaşamak zorunda kalırız. Evin kuzey doğudan gün ışığı alması genellikle en iyisidir. Soğuk iklimlerde genellikle bu problem yoktur, ancak güneşe fazla maruz kalınan bölgelerde dikkate alınması gerekmektedir.
Yerleşim 2 – Mümkünse olabildiğince ev düzeni ve oda özelliklerine göre tavan penceresini konumlandırın. Yatak odasında bulunan bir tavan penceresi, yağmur ve kar yağması durumunda odanın geç ısınmasına neden olacaktır.
Yansıyan ışık – Düz bir çatı penceresi doğrudan ısı sağlayacaktır. Geniş açılı bir tavan penceresi tahsis etmek, daha fazla ısı ve ışık sağlayacağından iyi bir seçimdir. Işığı daha fazla yansıtması için pencerenin yayvan olması gerekmektedir. Genellikle böyle uygulamalarda yalıtım gereklidir.
Enerji tasarrufu – Kışın ısı pencerelerinizden kaçıyor olabilir. Yeni bir pencere alıyorsanız, bunun mümkün olduğunca ısıyı korumada etkili olduğundan emin olun. Camın, güneş ısı kazancı katsayısına bakın. Isıyı korumayan pencerelerden kaçınmalısınız.
Gölgelendirme – Sıcak yaz günlerinde gün ışığını perdeleyip, gölgeler oluşturabilirsiniz.

 

Değişen Duygu Durumlarına Özel Aydınlatma

 

Yanlış aydınlatma, duygularımızda umutsuzluk ve kaygı gibi ciddi sonuçlar yaratabiliyor. Yetersiz aydınlatma; uyku sorunları,  özellikle sabahları uyanmada zorluğa neden olabilir. Kışın ışık eksikliğinin yarattığı sağlık sorunları bilinmektedir.
Günbatımı ve gündoğumuna vücudun senkronize doğal tepkisi vardır.
Vücudunuz sabahları gün ışığı alırsa olumlu hislerle uyanırsınız. Geceleri loş ışıkta bulunmanız vücudunuza uyku sinyali verir.

 

Aydınlatma ile ilgili birkaç tavsiye:

 

-Dekorasyon elemanları boşluk hissi yaratabilir. Sıcak bir ortam yaratacak olan aydınlatmadır.
- Tasarımın en güçlü unsurları mobilyalar, uyuduğumuz, çalıştığımız veya kitap okuduğumuz yer aydınlatmanın yerini belirler.
- Odanın tepesinden gelen, belirli bir bölgeyi aydınlatan ışık, polis sorgulama odası gibi soğuk bir atmosfer yaratır.
- Faturaları hesapladığımız bir sehpa üzerinde küçük dekoratif bir lamba bulundurmamız, hem rahat okumamızı sağlar, hem de yaşanabilir sıcak bir ortam yaratır.
- Yatak odası mobilyasını güneş ışınlarının gelişine göre dekore ediniz. Böylece en azından hafta sonu gün ışığı ile uyanmazsınız.
- İdeal bir okuma köşesi olarak, rahat bir koltuk gün ışığı gelen pencere önüne yerleştirilerek oluşturulabilir.
Tabii ki, mobilya yerleşimi bina tasarımına bağlıdır, ancak ev sahibi doğal ışıktan fazlasıyla yararlanmaya çalışmalıdır.
- Işık ile odanızda ilginç gölgeler oluşturabilirsiniz.
- Küçük pencereleri olan bir evde, pencere karşısına aynalar yerleştirerek gün ışığının yansımasını sağlayabilirsiniz.Başarılı bir aydınlatma düzeni, ihtiyaçlarınızı karşılar ve evinizin stilinin oluşturulmasında önemli rol oynar. İyi planlanmış aydınlatma düzeni pratik ve dekoratif olmalıdır.
- Dekoratif aydınlatma, rahat bir atmosfer yaratmamıza yardımcı olur, renk düzeni ve mobilyalarımızın tamamlayıcısı olur.
- Gömme ışıklar ekonomik olmadığı gibi estetik açıdan da hoş değildir. Gömme ışıkların yerine buzlu cam gibi ışığı kırıcı yüzeyler kullanılabilir. Gömme aydınlatmada çevreye yayılan ışınlar ve radyasyonun şiddeti, maruz kalınan elektrostatik yük dikkate alınmalıdır. Zaten gömme ışıklar şimdiki aydınlatma trendlerine aykırı.
- Siz en tasarruflu olan aydınlatma düzenini oluşturun.
- Gün ışığı görmeyen alanlar, merdivenler ve koridorlar iyi aydınlatılmalıdır.
- Yumuşak kırmızı-pembe renkli ampuller romantik bir ruh hali yaratmak için idealdir. Renkli ampuller ortama parti havası verecektir.
- Bazı aydınlatmalar tek başına kendisi bir sanat eseri olabilir. Heykel veya resim gibi dekoratif durabilir. Aydınlatma böyle tek başına değerlendirilmemelidir, ancak diğer iç tasarım öğelerinin stratejileri eşliğinde bir aydınlatma kullanılmalıdır.

 

-Aydınlatma ile ilgili terimler:

 

Abajur: Işığın gözlere doğrudan vurmasını önlemek için lambanın üzerine konulan siper. 

 

Akım: Bir elektrik devresinde serbest elektronların bir taraftan diğer tarafa yer değiştirmesidir. Bu yer değiştirme güç kaynağı içinde "-" den "+" ya doğru olur,devre içinde ise "+" dan "-" ye doğru olur.B una elektron akışı - akım denir. Akım "I" harfi ile sembollendirilir, birimi ise "A" Amper' dir.

 

Aplik: Duvar şamdanı, duvar lambası. Duvara monte edilen aydınlatma elemanlarıdır. Tekli, çiftli, aşağı doğru veya yukarı doğru ışık yayan çeşitleri mevcuttur. Dolap aplikleri, duvar aplikleri ve resim aplikleri olarak sınıflandırılırlar. Bahçe, ofis, salon veya banyonuz için şık aplikler arıyorsanız Masialux’ün ürünlerini inceleyebilirsiniz.

 

Aplik Ayna: Duvardaki aynalarınızı ışıklandırmak için kullanılan duvara monte aydınlatma ürünlerine verilen isimdir.

 

Aplik Spot: Duvara monte edilen spot şeklindeki aydınlatma ürünlerine verilen isimdir.

 

Armatür: Aydınlatma tesisatında duy, kordon, glob gibi bir bütünü oluşturan parçalara verilen isimdir. Aydınlatma ve tesisat alanlarında farklı anlamlarda kullanılır.

 

Armatür Verimi (η) : Bir aydınlatma armatüründen çıkan ışık akısının armatür içindeki lambanın ürettiği ışık akısına oranıdır.

Avize: Genellikle duvar veya direkt tavana asılan, birden fazla lamba takılabilen aydınlatma ürünlerine verilen isim.

 

Aydınlatma: Çevrenin ve nesnelerin görünmesi için ışık uygulanmasıdır. Ancak sağlıklı görüntünün oluşması için aydınlatmanın doğru uygulanması gerekir. Aydınlatma düzeni; odanın genişliğini, dekorasyonunu, en önemlisi mekanın kullanım fonksiyonlarını etkileyen çok önemli bir detaydır. Kimi zaman sadece önümüzü görmek için ihtiyaç duyduğumuz aydınlatma ürünleri, bazen bir kutlamanın en önemli unsuru haline gelebilmektedir.

 

Aydınlık Düzeyi : Aydınlık şiddeti E, düşen ışıksal akının aydınlatılacak yüzeye olan oranını bildirir.

 

Aydınlık şiddeti, 1 Lm değerindeki ışık akısının 1 m² yüzeye eşit yayılmış şekilde düştüğü durumda 1 lx değerindedir.Birimi lux (lx) tür.Etkinlik Faktörü (e) : Işık kaynağının etkinlik faktörü,kaynaktan çıkan toplam ışık akısının kaynağın gücüne oranıdır.Birimi lümen/watt (lm/w) dır.

 

Endirekt Aydınlatma: Aydınlatma aracı, ışığın tamamını tavana yönlendirir. Endirekt aydınlatma ürünlerinin en seçkin örneklerini Masialux’den ulaşmanız mümkündür.

 

Devre Elemanlari:

Üreteç:
Elektrik akimi üreten makine ve cihazlardir. Pil, akü, dinamo,alternatör birer üreteçtir.

Sigorta:
Devre elemanlarim koruyan güvenlik parçasidir.

Anahtar (salter):
Elektrik akiminin devreden geçmesini veya geçmemesini saglar.

Alici (almaç):
Elektrik enerjisiyle çalisan makine ve cihazlarin genel adidir.

iletken:
Elektrik akiminin, üreteçten aliciya ulasmasini saglayan tellerdir.

Kablo: îletkenin, üzeri plastik ve benzeri madde ile kaplanmis halidir.

Iletken madde:
Elektrik akimim geçiren demir, bakir, alüminyum gibi maddelerdir.

Yalitkan madde:
Elektrik akimim geçirmeyen lastik, plastik, cam, porselen gibi maddelerdir.

 

Direnç: Devreye uygulanan gerilim ve akım bir uçtan diğer uca ulaşıncaya kadar izlediği yolda birtakım zorluklarla karşılaşır. Bu zorluklar elektronların geçişin etkileyen veya geçiktiren kuvvetlerdir. İşte bu kuvvetlere DİRENÇ denebilir. Kısaca ohm ile gösterilir. Elektrik akımına karşı gösterilen zorluğa direnç denir. Genel olarak "R" harfi ile sembollendirilir. Birimi ise "W" Ohm' dur.

 

Dimmer: Elektrik devrelerinde gerilimi belirli sınırlar içinde ayarlamaya yarayan direnç elemanlarına dimmer denir. Transformatörlerde olduğu gibi bobinler üzerinden geçen elektrik akımı, bobin sayısı ve uzunluğu arttıkça üzerinden geçen elektriği gerilim kaybına uğratır. Dimmer üzerinde bulunan bobini devreye sokmak ve miktarını ayarlamak için elektronik kontrol veya mekanik anahtar kullanılır. Dimmer sayesinde sabit olan 220v gerilimi düşürerek sıfır volta kadar indirebiliriz. Bu sayede devreye bağlanan cihaza gelen gerilimi kontrol etmiş oluruz.

 

Enerji: Enerji, is yapabilme kabiliyetidir. Elektrik enerjisi, atom enerjisi nükleer
enerji), isi enerjisi, termal enerji, hidrolik enerji, enerji çesitlerinden bazilaridir.

 

Elektrik Enerjisi: Elektrikli cihaz ve makinelerin çalismasin! saglayan enerjiye elektrik enerjisi denir.
Elektrik akimi bir cihazdan geçtiginde cihazin çalistigi görülür.
Cihaz soba ise sicaklik, bobin ise manyetik alan, motor ise dönme hareketi meydana gelir.

 

Elektrik Devresi: Üreteç, sigorta, anahtar, alici ve iletkenden meydana gelen kapali
bir sistemde elektrik akiminin izledigi yola elektrik devresi denir.

 

Elektrik devresi; kapali devre, açik devre ve kisa devre olmak üzere üç çesittir,

a) Kapali devre:
Devre anahtari, devreden akim geçirecek konum da ise bu devreye kapali devre denir.b) Açik devre:
Devre anahtari,devreden akimin geçmesini engelleyecek konumda ise bu devreye kapali devre denir.c) Kisa Devre:
Elektrik akiminin, her hangi bir sebeple aliciya girmeden devresini kisa yoldan tamamlanmasina kisa devre denir.

 

Enerji Tasarruflu Ampul: Normal ve soket duylu olarak üretilirler. Kompakt floresan ampullerin fonksiyonları floresan ampuller gibidir, ama daha az yer kaplarlar. Cıva buharı, elektrotlar arasındaki elektrik alanı tarafından görünmeyen mor ötesi ışınlarını göndermesiyle uyarılırlar. Camın iç tarafında bulunan floresan bir madde bu ışığı görünür hale getirir. Bu arada farklı renklerdeki floresan maddeler, farklı ışık renkleri oluştururlar. Standart şeffaf ampullere göre %80 daha az enerji harcarlar. Ömürleri uzundur (yaklaşık 5000 saat). Gerilim ve ısı değişiminden etkilenmezler.

 

Gerilim: Bir elektrik devresinde, iki nokta arasındaki potansiyel farka gerilim denir. Gerilim genellikle "U" harfi ile sembollendirilir, Fakat bazı kaynaklarda "E" olarak da gösterilebilir. Birimi ise "V" Volt' tur.

 

Fiberoptik Aydınlatma: Işığı, fiber kablolarla elektrik veya ısı enerjisinin olumsuz etkilerini barındırmaksızın taşıma olarak ifade edilen yeni bir aydınlatma tekniğidir. Fiber optik aydınlatma iki ayrı kısımdan oluşur; ışık kaynağı ve fiber optik kablo demeti. Fiber optik aydınlatmada kablolar; cam fiber optik kablolar ve plastik fiber optik kablolar olmak üzere ikiye ayrılır. Fiber optik kablo sadece ışık taşıyıcıdır, elektrik akımı taşımaz. Fiber optik sistemlerde ışığın Ultraviyole (UV) ve infrared (IR) ışınımlar içermemesi nedeniyle değerli nesnelerin ve patlama riski yüksek yerlerin aydınlatılması için en iyi alternatiftir. Işık kaynağı ile armatürün farklı yerlerde olması, ulaşılması ve bakımı zor noktaların aydınlatılmasında kolaylık sağlar. Ayrıca efekt ve farklı modelleme seçenekleriyle tasarımda önemli bir yeri vardır. Fiber optik aydınlatmanın kullanım alanları, vitrin, mağaza, galeri ve sergi alanları, tabela, yön levhaları, yürüyüş yolu, kapı girişleri ve zemin aydınlatmaları, iç ve dış mekanlar, havuz, bahçe, fıskiye, çeşme vb. yerlerdir.

 

Floresan Ampul: Aynı lümen değerlerinde akkor lamba ampullerin 1/5’den 1/3’üne kadar elektrik harcar ve onlardan 20 defa daha uzun ömürlüdürler. Kompakt modelleri daha küçük ve mini armatürlerde kullanılırlar; sıva altı armatürler, duvar aplikler, tavana yakın armatürler ve ray spotları bunlara örnektir. Floresan ampuller iki çeşittir: Normal floresan ampuller, Uzun ve yuvarlak floresan ampuller. Normal floresan ampullerin cam tüpünün içi floresan maddeyle sıvanmıştır. Bu madde ampul içinde oluşan ultraviyole ışınları görülebilir ışığa çevirir. Floresan madde olarak silikatlar, fosfatlar ve tungsten bileşikleri kullanılır. Floresan ampullerin iki ucunda elektrotları taşıyan metal başlıklar bulunur. Başlıkların iç kısmında üzeri baryum oksitle kaplanmış tungsten elektrotları yer alır. Ampulün içinde ise cıva buharı ve argon gazı mevcuttur. Uzun ve yuvarlak floresan ampuller devreye direkt olarak bağlanamazlar. Floresan lamba devresi floresan ampul, starter, soket, balast ve armatürden oluşur. Son zamanlarda kompakt floresan lambalar üretilmiştir. Bu lambalar yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Glob: Lamba fanusu. Cam fanus.

 

Işık Şiddeti : Bir ışık kaynağı, ışıksal akısını Φ genelde çeşitli yönlere ve değişik şiddette yayar. Belli bir yönde yayılan ışığın yoğunluğu, ışık şiddeti I olarak adlandırılır.

 

Işık Akısı: Işık akısı bir fiziksel niceliktir ve insan gözünün algıladığı ışık gücünün miktarını ifade eder. Bu tariften de anlaşıldığı gibi, ışık akısı hem ışınım yapan kaynağın gücüne hem de insan gözünün özelliğine bağlıdır.Birimi lumen dir.(lm kısaltmasıyla gösterilir.).Lümen ne kadar yükse ışık o kadar parlak gözükür. 1 lumen= 0.00146 W dır.

 

Kamaşma: Parıltı değerinin gözü rahatsız edecek duruma gelmesidir.

 

Led Aydınlatma: LED fiziksel olarak katı yapıda, optoelektronik yarıiletken bir elemandır ve girişine gelen enerjinin çoğunu direkt ışığa çevirir. Enerji verimi, uzun ömür performansı, az ısı oluşturması, flaman teli ve hareketli parça içermedikleri için sarsıntı ve titreşime karşı mukavemeti ve tasarım esnekliği başlıca üstün özellikleridir. LED’ler oldukça düşük enerji sarfiyatlı (0,3W – 2W), ucuz maliyetli, çok uzun ampul ömürlü (100.000 saat), düşük voltajlı ürünlerdir (12 V). Işık seviyeleri diğer ışık kaynaklarına göre daha düşüktür. Genellikle evlerde yatak odalarında, otel odalarında, çocuk odalarında, yıldız ışığı efektli gece lambası gibi kullanılır. Renk değiştirme özellikleri yoktur. Işık rengi olarak beyaz, sarı, kırmızı, mavi ve yeşil renkleri mevcuttur. Güneş enerjisi ile kullanıma uygundurlar. Yarıiletken teknolojisinin gelişmesiyle daha küçük akımlarda daha yüksek şiddette ışık veren daha küçük ebatlarda LED’ler geliştirilmektedir. Bu da LED’lerin aydınlatma sistemlerinde kullanılmasında avantaj sağlamaktadır.

 

Lux: 1 metre yarıçaplı bir kürenin merkezinde bulunan 1 candela şiddetindeki ışık kaynağının, 1 metrekarelik küre yüzeyinde oluşturduğu aydınlanma şiddetidir.

 

 

Parıltı : Aydınlatılan cisimlerden yansıyarak ve ışık kaynaklarından doğrudan göze gelen ışık şiddetinin yüzeyin bakış doğrultusundaki izdüşümüne oranıdır. Gözümüze aydınlık tesiri yapan parıltıdır. Birimi ‘nit, atilb veya asb’dir.1 m2 olan bir yüzeyin parıltısı 1 nit (cd/m2) ‘dir.

 

Renk Sıcaklığı: Kelvin Sıcaklığıda denilen renk sıcaklığı, ışık kaynağının kendisinin genel rengini ifade eder. Rengin sıcaklığı Kelvin ile ölçülür.Düşük kelvinler (ör. 3000K) sıcak ışığı, yüksekler ise ör (8000K) düşük sıcaklığı belirtir. 5000-6500 arası Kelvin gün ışığına karşılık gelir. LED’ler ise, 10000K ile 2500K arası değişim gösteren renk sıcaklıklarında sunulmaktadır. Bu aralık LED’lerin çok değişik uygulamalarda kullanılmasına olanak vermektedir. Daha sıcak renk sıcaklıklarında LED’lerin ışıksal verimi düşer. Işığı oluşturan bütün renklerin renk sıcaklıkları üç ana grupta toplanır: Sıcak beyaz 3300 K ve altı doğal beyaz 3300-5000 KGün ışığı beyazı 5000K ve üzeri.

 

 

Renksel Geriverim: Kullanılan yere ve görüş amacına bağlı olarak, yapay ışığın, renk algılamanın olabildiğince hassas gerçekleşmesini (gün ışığında olduğu gibi) sağlanması gerekir. Bunun için ölçüt,bir ışık kaynağının renksel geriverim özellikleridir. Bu özellikler “ Genel Renksel Geriverim Endeksi”nde Rа olarak ifade edilirler.Ra = 100 değerine sahip bir ışık kaynağı tüm renkleri, referans ışık kaynağı altındaki gibi optimal gösterir. Veya Ra değeri azaldıkça renklerin doğru olarak yansıması da giderek azalacaktır.

 

Spot: Asma tavan veya duvara monte edilen aydınlatma aksesuarı. Spot aydınlatma ürünlerinin raylı olanlarının konumunu dilediğiniz gibi ayarlayabilmeniz mümkündür.

 

 Watt : Watt güç birimidir. Genellikle lümenle karıştırılır. Lümen bir lambanın parlaklığını belirtir, watt ise o lambanın yanarken harcadığı güçtür. AYNI TİPTE BİR LAMBA’NIN yüksek watt değerine sahip olanı yüksek lümen, düşük watt değerine sahip olan düşük lümen verir.

 

-Duy ve Ampul Tipleri 

 

 

 -IP Sınıflandırması

 

IP sınıflandırma sistemi, rakamlar vasıtasıyla bir aydınlatma aygıtının darbeye, toz  veya su girişine karşı olan koruma derecesini belirtir. IP sınıflandırma sınıfı, paslanmaya karşı olan direnci göstermez. IEC 529 uyarınca koruma dereceleri aşağıdaki gibidir: 

 

 

BİRİNCİ RAKAM: Katı cisimlere karşı koruma derecesi

0 ..... Korumasız

1 ..... 50 mm’den büyük katı cisimlere karşı korumalı (Örneğin el teması)

2 ..... 12 mm’den büyük katı cisimlere karşı korumalı (Örneğin parmak temasları)

3 ..... 2,5 mm’den büyük katı cisimlere karşı korumalı (Örneğin aletler, vidalar)

4 ..... 1mm’den büyük katı cisimlere karşı korumalı (Örneğin ince alet ve teller)

5 ..... Toza karşı korumalı (Hasara yol açabilecek toz girişi önlenir.)

6 ..... Toz geçirmez.

 

İKİNCİ RAKAM: Suya karşı koruma derecesi

0 ..... Korumasız

1 ..... Düşey olarak damlayan suya karşı korumalı

2 ..... 15°’ye kadar eğimli damlayan suya karşı korumalı

3 ..... 60°’ye kadar püsküren suya karşı korumalı

4 ..... Her yönden sıçrayan suya karşı korumalı

5 ..... Her yönden fışkıran suya karşı korumalı

6 ..... Şiddetli deniz dalgaları ve güçlü fışkıran suya karşı korumalı

7 ..... 150mm’den 1m’ye kadar olan derinliğe sahip suya daldırmanın etkilerine karşı

korumalı

8 ..... Suya sürekli daldırma etkilerine karşı korumalı

 

-Aydınlatma Teknolojileri

 

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE AYDINLATMA

 

   Geçmiş yıllarda kullanılan aydınlatma teknolojileriyle günümüzde kullandığımız teknolojilerin oldukça farklı olduğunu söyleyebiliriz.

 

   Çok eski yıllarda insanların tek ışık kaynağı Güneş’ti. Geceleri aydınlanmak  için ayın ışığından faydalanırlardı. Zaman içinde taşları  birbirine  sürterek elde ettikleri kıvılcımlarla ateş yakmayı başardılar.  Ateşi  keşfeden atalarımız, onu yalnız ısınmak için değil, geceleri  güvende olmak için de kullandılar. Ateşin keşfi, insanların aydınlatma konusunda yenilikler yapmasını da beraberinde getirdi.

 

   İnsanlar aydınlanmak için önceleri çıra, meşale kullandılar. Yağların yakılmasıyla ışık elde edilebildiğini keşfettikten sonra oyulmuş  taşların içine hayvan yağlarını doldurarak yaptıkları kandilleri aydınlatmada kullandılar.

 

   İlerleyen zamanlarda gaz lambası ve mum gibi farklı ışık kaynakları kullanmaya başladılar. Bu aydınlatma araçlar› kullanıldıkları dönemlerde birer teknoloji ürünüydü. Ancak, bunlardan sağlanan ışık çok yetersizdi. Bir yerden başka bir yere taşınmaları zor olduğundan kullanım kolaylığına  da sahip değillerdi. Zaman içinde insanlar karanlıktan kaynaklanan sorunları çözmek için düşünceler ürettiler. Bilim insanları, akıl ve bilim kılavuzluğunda araştırmalar yaparak yeni aydınlatma araçları geliştirdiler.

 

   Geçmişte meşalelerin, kandillerin ve gaz lambalarının aydınlattığı tüm mekânlar bugün modern tasarımlı  aydınlatma araçlarıyla ışıklandırılmaktadır. Günümüzde çevre dostu, estetik, sağlık sorunlarına yol açmayan, az enerji tüketen ışık kaynakları üretmek için bilim insanları çalışmalarına devam etmektedirler.

 

On binlerce yıl önce insanlar reçine ve odun parçalarını meşale olarak kullandılar.

 

AYDINLAMA ARAÇLARININ KRONOLOJİK SIRALAMASI

 

 1. On binlerce yıl önce odun ve reçine kullanılarak yapılan meşaleler yapılmıştır.

 

 

 2. Binlerce yıl önce Sümerler içi oyulmuş taşlara yağ doldurarak yağ lambaları ve kandiller yapmışlar ve etraflarını aydınlatmışlardır.

 

 

 3.  Önce hayvan yağlarının arasına pamuk sokularak mum kullanılmaya başlandı. Günümüzde mumlar hala kullanılmaktadır.

 

 

 4. 1876 yılında gaz lambaları İngiltere ve Almanya’da evlerin aydınlatılmasında  kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde hala, kullanılır.

 

 

 5.  1800 yılların başında gaz lambaları evlerin önlerini, sokakları ve caddeleri aydınlatmak amacıyla kullanılmaya başlanmıştır.

 

 6. 1800 ve 1900 yılları arasında mum yapımında ve gaz lambalarında balinaların yağları kullanılmıştır.

 

 

   7.  1879 yılında Thomas Edison adındaki bilim adamı ampulü icat etti.

 

 

 8. 1881 yılında Lewis Hovard adındaki bilim adamı uzun ömürlü ve karbon filamanlı ampulü icat etmiştir.

 

 

 9. 1927 yılında floresan lamba icat edildi.

 

 

  10. 1962 yılında Nick Holonyak adındaki bilim adamı LED lambayı icat etti. Günümüzde LED lambalar birçok üründe kullanılmaktadır.

 

 

11. 1980 yılında halojen lambalar kullanılmaya başlanmıştır.

 

LED Teknolojileri

 

Light Emitting Diode yani “ışık yayan diyot” kavramının kısaltmasıdır. İlk olarak 1907 yılında icat edilmiş ve kullanılmıştır. 1962 yılında ise elektronik ürünlerde kullanılmaya başlanmıştır. 1980-90’lı yıllar ise led tarihinde bir dönüm noktasıdır. Çünkü bu tarihlerde led lambalar yeşil,mavi,beyaz ve sarı olarak çeşitli renklerde üretilmeye başlamıştır ve verimlilikleri artırılmıştır. Günümüzde ise Led lambaların çeşitleri artmış ve kullanım alanları ise yaygınlaşmıştır.

Çeşitli boyutlarda ve şekillerde üretilebilen led lambaların çok tercih edilme sebebi ise düşük enerji ile uzun süre kullanılabilmesidir. Öyleki bir adet flaman lambanın kullanım süresi 1500 saat, floresan lambanın kullanım süresi 30.000 saat iken, led lambanın kullanım süresi 50.000 saatten fazladır. Hatta japonların geliştirdiği son led lamba 100.000 saatten fazla süre kullanılabilmiştir. Ledlerin önemli bir özelliği de çabuk ısınmamasıdır.

 

Ledler farklı renklerde farklı enerji miktarlarına ihtiyaç duyarlar yani kırmızı renkli led 1,8V enerjiye ihtiyaç duyarken, Sarı led 2V, Yeşil led 2,2V , Mavi ve Beyaz renkli ledler ise 3,6V enerjiye ihtiyaç duymaktadırlar.

 

Ledlerin Özellikleri

 

  • Doğru akımla çalışırlar.
  • Enerji tüketimi düşüktür.
  • Kullanımı kolaydır.
  • Uzun ömürlüdür.
  • Tepki süresi kısadır.
  • Işık verimliliği fazladır.
  • Isınma süresi uzundur ve açığa çıkan ısı miktarı düşüktür.
  • İstenilen renkte ve yoğunlukta kullanılabilmektedir.
  • Sarsıntılara ve darbelere karşı dayanıklıdır.
  • Civa ve halojen gibi gazlar bulundurmadığı için çevrecidir.

 

-LED’in Verimliliği: Yavaş yavaş tercih edildiği alanlar genişleyen LED lambalar yüksek verimli oldukları gibi dayanıklılıkları ile de şimdiden evlerimize girmeye başladı. Zira temiz enerji üretmek kadar onu verimli harcamak da dünyamıza aynı derecede katkıda bulunacaktır. 

 

ABD Enerji Birimine göre fiyatlar dramatik şekilde düşerken ve florasan lambaların üretim maliyetleri yakalanırken, verimlilik de neredeyse üç kat artacak. 

 

Günümüzde standart 60 watt'lık bir ampul, watt başına 16 lümen ışık yayarken 1000 saatlik bir ömre sahip. Halojen bir lamba ise yine watt başına 20 lümen ışık yaymakta. Florasan lambalar ise bir watt için 67 lümen ışık üretirken 10 kat fazla ömürleri var. 

 

Günümüzdeki LED aydınlatma ekipmanları ise watt başına 83 lümen aydınlatırken 30 kat fazla ömre sahip durumda. Bu rakamın 2020 yılına kadar 150 lümeni, sonrasındaki 20 yılda ise 200 lümeni geçeceği tahmin ediliyor. Anlayacağınız daha LED lambaların başlangıç aşamalarındayız.

 

LED Çeşitleri:

T-tipi-LED

 

Standart T-tipi LED kablolu LED 3-5mm büyüklüğünde bir plastik gövdeye sahiptir. Lensin şekli ışık yayma açısını belirler. Düşük ışık akısı ile bir ışık kaynağı olarak bir yönlendirme veya bir sinyal armatürü olarak kullanılır.

 

SMD- LED

 

“Sıva Üstü Device” (SMD) şekli ile bileşen devre kartına doğrudan yapıştırılabilir veya lehimlenir.

 

COB- LED

 

(COB) teknolojisi “Chip on Board” ,bir devre kartı üzerinde doğrudan çip yerleştirir. Anot ve katot iletişim ince teller kullanılarak yapılabilir. Çip korumak için kapatılır.

 

Yuksek-Guclu- LED

 

Bu tip LED ler 1W üzerinde bir güç tüketimi ile çalışırlar.Yüksek güçlü LED’ler genellikle armatüre özel termal yönetimi gerektiren metal çekirdek devre panolarında kullanılır.

 

 

AYDINLATMA ANSİKLOPEDİSİ

Göz sağlığımız için bulunduğumuz mekanların en doğru şekilde aydınlatılması büyük önem taşır.

DEVAMI

NASIL ÜRETİYORUZ

Silivri’de faaliyette bulunan üretim ve depolama alanlarımızın bulunduğu merkez üssümüz 18,000 m2 kapalı alana sahiptir.

DEVAMI

OUTLET ÜRÜN MAĞAZASI

2021 ONLINE ÜRÜN KATALOĞU

YARDIM İSTİYORUM